Արցախից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցի կառավարման խորհուրդը ամփոփվեց 2025 թ.-ի գործունեությունը
24.12.2025
Սույն թվականի դեկտեմբերի 23-ին հեռավար եղանակով տեղի ունեցավ Արցախից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցի (այսուհետ՝ Ցանց) կառավարմանկառավարման խորհրդի հերթական նիստը։ Նիստը նախագահեց Ցանցի կառավարման խորհրդի նախագահ Ջուլիետտա Առուստամյանը։
Նիստի սկզբում ծրագրի իրավաբան Մարիաննա Ավագյանը ներկայացրեց Ցանցի 2025 թվականի գործունեության հաշվետվությունը։ Նա ներկայացրեց 2025 թվականի ընթացքում իրականացված գործունեության վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն: Նա նշեց, որ Armrights.am պլատֆորմի միջոցով տրամադրվել է 140 իրավաբանական խորհրդատվություն, ինչպես նաև 16 անձի իրավաբանական խորհրդատվություն տրամադրվել է համայնքային այցերի ընթացքում և գրասենյակում։ Կազմվել են 35 գրություններ՝ ուղղված համապատասխան իրավասու մարմիններին, որոնց ընթացքը հետևյալն է՝ 7՝ տրամադրվել է պարզաբանում, 15՝ բավարարված, 1՝ մասնակի բավարարված, 6՝ մերժված, 6՝ ընթացիկ։Իրականացվել է համայնքային 4 այց:
Այնուհետև Ցանցի գլխավոր քարտուղար Կարեն Զադոյանը ներկայացրեց, որ 2026 թվականին «Արցախահայերի իրավունքների պաշտպանություն» ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է Ցանցի աշխատանքները շարունակել հետևյալ ուղղություններով.
ա/ անվճար իրավաբանական խորհրդատվության տրամադրում Արցախից բռնի տեղահանված անձանց,
բ/ հանրության իրազեկում Ցանցի գործունեության և Ցանցի կողմից մատուցվող անվճար իրավաբանական ծառայությունների մասին,
գ/ բռնի տեղահանված անձանցից ոլորտի իրավական խնդիրների հավաքագրում և դրանցի հիման վրա հանրային քաղաքականության բարելավման աշխատանքների իրականացու պատկան մարմինների հետ,
դ/  ոլորտի վերաբերյալ գնահատականների ներկայացում՝ Ցանցի կառավարման խորհրդի հայտարարությունների տեսքով։
Ցանցի գլխավոր քարտուղարը առաջարկեց նաև առաջին ուղղության շրջանակներում առցանց հանդիպումներ կազմակերպել համայնքի այն անձանց հետ, որոնք ունեն իրավական խնդիրներ, և համակարգված աջակցություն ցուցաբերել նրանց խնդիրների լուծման գործընթացում: Նա ընդգծեց, որ նման մոտեցումը կարող են որդեգրել նաև Ցանցի մյուս անդամները՝ ուղղորդելով այն այն խումբ անձանց համար, որոնք առավելագույն իրավական աջակցության կարիք ունեն: Հեռավար ձևաչափով կամ անհրաժեշտության դեպքում՝ համայնքային այցերի միջոցով հնարավոր կլինի նպատակային աջակցություն տրամադրել, անդրադառնալ անհատական խնդիրներին և առաջարկել լուծումներ, որոնք կբարելավեն շահառուների իրավիճակը և կհեշտացնեն իրավական ծառայությունների հասանելիությունը: Նա ընդգծեց, որ այս մոտեցումը թույլ կտա համակարգված կերպով աջակցել շահառուներին, ապահովել իրավական ծառայությունների մատչելիությունը և ավելի արդյունավետ ձևով արձագանքել համայնքի կարիքներին:
Քննարկման փուլում Ցանցի անդամ հասարակական կազմակերպությունները ներկայացրին իրենց դիտարկումները և առաջարկությունները՝ անդրադառնալով իրականացված աշխատանքների արդյունավետությանը, առկա խնդիրներին և հետագա գործունեության հնարավոր ուղղություններին։ Քննարկումները նպաստեցին կարծիքների փոխանակմանը և համագործակցության շարունակական ձևաչափերի հստակեցմանը։

Совет управления Сети НПО по защите прав насильственно перемещённых лиц из Арцаха подвёл итоги деятельности за 2025 год
24.12.2025
23 декабря текущего года в дистанционном формате состоялось очередное заседание Совета управления Сети НПО по защите прав насильственно перемещённых лиц из Арцаха (далее — Сеть). Заседание вела председатель Совета управления Сети Джульетта Арустамян.
В начале заседания юрист программы Марианна Авагян представила отчёт о деятельности Сети за 2025 год. Она подробно проинформировала о реализованных в течение 2025 года мероприятиях. В частности, было отмечено, что через платформу Armrights.am было предоставлено 140 юридических консультаций, а также 16 человек получили юридические консультации в ходе выездов в общины и в офисе. Было подготовлено 35 письменных обращений, направленных в соответствующие компетентные органы, со следующим результатом: по 7 обращениям были предоставлены разъяснения, 15 — удовлетворены, 1 — частично удовлетворено, 6 — отклонены, 6 — находятся в процессе рассмотрения. Было осуществлено 4 выезда в общины.
Затем Генеральный секретарь Сети Карен Задоян представил направления, в рамках которых в 2026 году планируется продолжить работу Сети в рамках программы «Защита прав арцахских армян», а именно:
а) предоставление бесплатных юридических консультаций лицам, насильственно перемещённым из Арцаха,
б) информирование общественности о деятельности Сети и предоставляемых Сетью бесплатных юридических услугах,
в) сбор правовых проблем, с которыми сталкиваются насильственно перемещённые лица в данной сфере, и на их основе реализация мероприятий по улучшению публичной политики во взаимодействии с соответствующими органами,
г) представление оценок по вопросам сферы в форме заявлений Совета управления Сети.
Генеральный секретарь также предложил в рамках первого направления организовывать онлайн-встречи с представителями общин, имеющими правовые проблемы, и оказывать им системную поддержку в процессе их решения. Он подчеркнул, что данный подход могут применять и другие члены Сети, ориентируя его на группы лиц, наиболее нуждающихся в правовой помощи. В дистанционном формате или, при необходимости, посредством выездов в общины будет возможно оказывать целенаправленную поддержку, рассматривать индивидуальные проблемы и предлагать решения, способствующие улучшению положения бенефициаров и облегчению доступа к юридическим услугам. Он отметил, что данный подход позволит системно поддерживать бенефициаров, обеспечивать доступность правовых услуг и более эффективно реагировать на потребности общин.
На этапе обсуждения организации — члены Сети представили свои замечания и предложения, затронув эффективность проведённой работы, существующие проблемы и возможные направления дальнейшей деятельности. Обсуждения способствовали обмену мнениями и уточнению устойчивых форматов дальнейшего сотрудничества։