«Եկել են, հասել Հադրութ թուրքերը, մեզ ասել են՝ շուտ դուրս եկեք»․ Սվետիկ Զալյանը՝ Հայաստանում առաջացած խնդիրների մասին
27.05.2025
Սվետիկ Զալյանը տեղահանվել է 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հետևանքով։
Iravaban.net-ի «Արցախահայերի իրավական խնդիրները Հայաստանում» շարքի շրջանակներում ասում է՝ խալաթով են դուրս եկել․ «Եկել են, հասել Հադրութ թուրքերը, մեզ ասել են՝ շուտ դուրս եկեք։ Մենք էլ խալաթով, փաստաթղթերի կեսը թողած, կեսը՝ վերցրած թողել, դուրս ենք եկել։ Նոր տներ էինք կառուցել, թողել ենք։ 100 հատ կով ենք թողել։ 40 հատ մեղվի փեթակ ենք թողել»։
Մեր զրուցակիցն ասում է, որ իր տղաներն ու թոռները մասնակցել են պատերազմին։
«44 օրը մինչև պրծելա, մարդ ու կին մահացել էինք։ Հետո թոռնիկս զանգեց՝ բաբո, լաց մի լինի։ Այդքան ունեցվածք ենք թողել, մի կոպեկ չեն հատուցել»,-ասում է տիկին Սվետիկը։

“The Turks came and reached Hadrut, they told us to get out quickly”: Svetik Zalyan on the problems that arose in Armenia
27.05.2025
Svetik Zalyan was displaced as a result of the 44-day war of 2020.
Within the framework of Iravaban.net's "Legal Problems of Artsakh Armenians in Armenia," series she says they left in their robes: "The Turks came and reached Hadrut, they told us to get out quickly. We also left in our robes, leaving half of our documents behind and taking half with us. We had built new houses and left them behind. We left 100 cows. We left 40 beehives."
Our interviewee tells that her sons and grandchildren participated in the war.
"For 44 days until it ended, both me and my husband “died”. Then my grandson called and said, “Grandma, don't cry.” We left so much property behind, they didn't compensate us with a single coin," tells Mrs. Svetik.